فرم چیست

فرم چیست؟ تعامل ما با فرم‌ها چگونه است؟

فرم یکی از مفاهیمی است که من از اندیشیدن به آن لذت می‌برم. اگر بخواهم تعریفی از فرم ارائه بدهم، می‌گویم: «فرم هر نوع ظرفی است که در آن مظروفی ریخته می‌شود.»

Form یا قالب، مانند یک ظرف است؛ و در هر ظرفی، می‌توان نوع خاصی از مظروف ریخت. شاید یکی از مثال‌هایی که بسیار شنیده‌ایمش، آب است. آب را در هر ظرفی بریزیم، حالت و فرم همان ظرف را به خودش می‌گیرد.

نکته آن است که هر مظروفی، آب نیست که کاملن حالت ظرف را بگیرد. برای آن‌که مثال‌های بیشتری از فرم بزنم، بگذارید کمی به فرم‌های رایج این روزها بپردازیم.

ایستاگرام دارای یک فرم است. شما در آن بیش از هر چیز با محتوای تصویری روبه‌رو هستید، ازجمله عکس یا فیلم. بسیاری از افرادی که از ایستاگرام بهره می‌برند (می‌توانیم بگویم مصرف می‌کنند، مانند مصرف مواد مخدر) به کپشن توجه چندانی ندارند (به‌صورت شهودی چنین می‌گویم و اگر تحقیقی یافتم، آن را درج می‌کنم).

در سوی دیگر، در یک وبلاگ که هم‌اینک من در حال پذیرایی از شما هستم، بیش از هر چیز نوشتاری مشاهده می‌کنید که بر صفحه دسکتاپ، تبلت یا موبایلتان نقش بسته است. بیش از آن‌که فرم وبلاگ به‌سوی تصویر رود، به‌سوی متن درحرکت هست.

قلمی که هر روز در دست می‌گیرید. فردی خودنویس در دست می‌گیرد و فردی دگر خودکار. شاید تفاوتی در ظاهر دیده نشود، اما اندک تفاوتی در اندیشه و نوشتارهای این دو فرد می‌توانیم شاهد شویم (همین تفاوت‌های جزئی بسیار هستند که درنهایت بخشی اعظمی از ما را شکل می‌دهند).

فرم در جای‌جای زندگی ما هست. از جسم ما تا خط زرد رنگِ کنار ریل‌های قطار.

یکی از مفاهیمی که در اینجا می‌تواند مطرح شود، تقدم ظرف و مظروف است. ممکن است از خود بپرسید مظروف مقدم است یا ظرف.

پاسخ ظرف یا همان فرم است. در ابتدا ما باید فرمی را برگزینیم و سپس می‌توانیم در آن به فعالیت بپردازیم. البته در اینجا مفهومی مانند خلق فرم معنا پیدا می‌کند؛ اما درنهایت آنچه هست، تقدم فرم بر مظروف است.

هر یک از ما لعلی پیش چشم خود داریم که دید ما نسبت به جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این لعل همان فرم است.

خلق فرم را می‌توانیم همان پارادایم شیفتینگ بدانیم که در مباحث مدل ذهنی به آن پرداخته می‌شود.

هر چه هست، مظروفِ در فرم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.