مزیت رقابتی

مزیت های رقابتی قابل تصور برای کسب و کارهای محتوا محور

در «جز محتوا چه داریم؟» به این مورد پرداختم که ما نیازمند ارزش‌آفرینی هستیم؛ و حال اگر کسب‌و‌کار ما بر پایه محتوا است، باید چیزی بیش از محتوا خلق کنیم تا ارزش‌آفرینی کنیم.

من می‌توانم یک ربات طراحی کنم و هر آنچه شما در وبلاگ یا وبسایت‌تان منتشر کردید، در لحظه‌ای، در کانال تلگرام یا وبلاگ خودم بازنشر کنم و از شما هم نامی نبرم.

البته می‌دانم در این میان مفاهیمی مانند محتوای Duplicate و الگوریتم Simhash گوگل به میان می‌آید، اما درنهایت ما باید یک مزیت رقابتی خلق کنیم که قابل کپی نیست؛ و اگر هست، فرایند کپی کردن آن زمان‌بر است و نیازمند منابع بسیار که زمانی که ما با این مزیت شناخته می‌شویم، رقیبمان تازه به آن دست‌یافته است.

به‌تبع متناسب با کسب‌وکار ما، مزیت رقابتی متفاوت است. مثلن در حوزه آموزشی مزیت‎های رقابتی متفاوت هستند از حوزه هوم سرویسز یا در حوزه بیمه آنلاین، مزیت رقابتی متفاوت است با حوزه ماشین‌آلات صنعتی (به فرض آن‌که کسب‌و‌کارهای این حوزه نیازمند بازاریابی محتوایی هستند).

همان‌طور که بیان کردم، مزیت رقابتی باید خلق شود و نه کپی. از مفاهیمی مانند استراتژی رهبر بازار و دنباله‌رو رهبر بازار نیز بگذریم.

یکی از این مزایای رقابتی، کامنت‌ها و گفتگوهایی است که در ارتباط با آن نوشتار صورت می‌پذیرد.

به وبسایتی مانند متمم نگاهی بیندازید. تا به این لحظه که در حال نگارش این نوشتار هستم، حدود ۲۱۰هزار کامنت در وبسایت منتشرشده است.

جدای از این ۲۱۰هزار کامنت که غیرقابل‌چشم‌پوشی است، متمم فضایی ایجاد کرده است که شما دیگر افراد را متممی خطاب می‌کنید و با چندین ماه حضور در متمم، برخی از افراد را خواهید شناخت؛ و حتا در دنیای فیزیکال با آن‌ها ارتباط برقرار خواهید کرد.

از منظر سئویی، متمم یک مزیت دیگر نیز دارد (متمم به‌عنوان‌مثال است و بیش از هر چیز من به دنبال بیان برخی مزیت‌های رقابتی برای کسب‌و‌کارهای محتوا محور هستم), یک کامیونیتی از متممی‌ها.

اگر نگاهی به بکلینک‌های متمم اندازیم، بیش از هر چیز شاهد وبلاگ‌های متممی‌ها هستیم که به متمم بکلینک داده‌اند.

یکی از مزایای خلق یک کامیونیتی، دریافت بکلینک است.

یکی دیگر از مزایای بهره از یک کامیونیتی قدرتمند، تکرار نام شما در شبکه‌ها و به‌صورت کلی‌تر، پلتفرم‌های اجتماعی است.

تکرار نام شما علاوه بر آن‌که از سوی گوگل برای رنک دهی در نظر گرفته می‌شود، موجب ایجاد آگاهی از برند شما میان افرادی خواهد شد که شناختی از شما ندارند.

کامنت‌ها (گفتگوهای درون وبسایت) و گفتگوهای برون وبسایت، دو مزیت رقابتی هستند که می‌توانند ما را دیگر رقبایمان متمایز کنند.

این مورد را نیز در نظر بدارید که این دو مزیت، الزامن هم‌راستا نیستند. مثلن اسنپ، متمم نیست که کامنت برایش مزیت رقابتی شود؛ اما گفتگوهایی که در شبکه‌های اجتماعی پیرامون برند اسنپ می‌شود، خود دیواری بلند در زمینه برندینگ است که ورود رقبای جدید با برندی قدرتمند را مسدود کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.